TOPLUMA HİZMET KOORDİNATÖRLÜĞÜ

İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Köy Okullarına Bilişim Sınıfı Projesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Köy Okullarına Bilişim Sınıfı Projesi

Bilişim sınıfı açılışı

 “Ekolojik, Ekonomik ve Sosyal Sürdürülebilirlik” bakış açısıyla hem kısıtlı imkanlara sahip köy okullarında öğrenim gören öğrencilerin eğitimde fırsat eşitliğine destek vermek hem de gelecek nesillere sürdürülebilir bir çevre bırakmak adına yola çıktıkları proje kapsamında Kırıklareli Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün de yönlendirmesi ile Çakıllı İlk ve Ortaokulu ile Üsküp Ortaokulu’na bilişim sınıfı kurdu.

İGÜ Mütevelli Heyet Başkanı Abdülkadir Gayretli ve eşi Şule Gayretli, İGÜ Rektörü Prof. Dr. Burhan Aykaç ve Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nail Öztaş ile Prof. Dr. Nuri Kuruoğlu, Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İsmail Cem Ay’ın da destek verdiği projeyi Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Program Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Güfte Caner Akın ve Topluma Hizmet Birimi Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Aslıhan Güzin Selçuk yürüttü. Proje kapsamında İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından 30 adet bilgisayar yenilenerek tekrar kullanıma kazandırıldı, 15 adet tablet ise İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin iş birliği kurduğu firmalar tarafından bağışlandı.
Proje kapsamında ilk durak Çakıllı İlk ve Ortaöğretim Okuluydu. Açılışta Kırklareli Vize Kaymakamı Elif Canan Tuncer Çakıllı Belediye Başkanı Mehmet Bayram ve Okul Müdürü Caner Derin konuşmalarında sosyal sorumluluk projeleriyle yapılan yardımların köy okullarında eğitim alan çocukların eğitimi için anlam ve öneminden bahsederek İstanbul Gelişim Üniversitesine teşekkürlerini ilettiler. Bu kapsamda Kırklareli Vize Kaymakamı Elif Canan Tuncer Öğretim Üyesi Güfte Caner Akın ve Dr. Öğretim Üyesi Aslıhan Güzin Selçuk’ a plaket verdi ve ardından bilişim sınıfının açılışı gerçekleştirildi.

İkinci durak ise Üsküp Atatürk Ortaokuluydu. Okul müdürü Bülent Turanoğlu okulun imkansızlıklarına rağmen elde ettikleri başarılardan bahsetti.  Plaket ve teşekkür belgelerinin iletilmesinin ardından sınıf açılışı yapıldı ve öğrenciler ile hatıra fotoğrafı çektirildi.
Proje hakkında konuşan İGÜ Topluma Hizmet Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Aslıhan Güzin Selçuk, “Bu proje özellikle covid-19 salgını sırasında gündeme gelen online eğitime erişim kısıtı yaşayan çocuklarımızın eğitime erişimini desteklemek açısından ayrı bir önem taşıyor. Bir diğer önemi ise eğitime verilen desteğin yanında dijital atık kapsamındaki bilgisayarların dönüşümü ile sürdürülebilir çevre idealine ulaşmada örnek bir proje olması.”
 

Düzenleme Tarihi: 12 04 2021